200HBRV-187.5S TOUCH SCREEN DIGITAL DISPLAY BRINELL ROCKWELL VICKERS HARDNESS TESTER
200HBRV-187.5S TOUCH SCREEN
DIGITAL DISPLAY BRINELL ROCKWELL VICKERS HARDNESS TESTER
Features & uses:
- 8” Large touch screen and high-speed ARM processor, Visual display, friendly man-machine interaction, easy operation.
- Weights loading, automatic operation of loading, holding and unloading of the test force.
- The built-in testing software can correct the hardness value of the machine automatically.
- Convenient operating system which can automatically convert the unit in full hardness scales.
- Equipped with RS232 port and USB interface for data output in EXCEL format.
- Equipped with blue-tooth printer.
Operation Interface:
                                                                                Main Interface
Specifications:
Test Force
30~187.5kgf
Brinell
31.25, 62.5, 187.5kgf (306.5, 612.9, 1839N)
Rockwell
60, 100, 150kgf (588.4, 980.7, 1471N)
Vickers
Brinell Scale
Rockwell Scales
HRA, HRB, HRC
Vickers Scales
HV30, HV100
Dwelling Time
1~99s
Maximum specimen height
200mm for Rockwell testing,
180mm for Brinell and Vickers hardness testing
Depth of throat
160mm
Hardness measuring range
For Brinell: 5~650 HBW
For Rockwell: 20~95 HRA, 10~100HRBW, 20-70 HRC
For Vickers: 5~3000 HV
Implementation of the standards
Objective lens
2.5X, 5X, 10X
Total magnification
25X, 50X, 100X
Hardness read
Touchable LCD display, USB data output in EXCEL format
Power supply
AC 220V or 110V, 50 or 60Hz
Dimensions
550 × 290 × 730 mm
Weight
80 Kg
Standard Accessories:
Large flat anvil: 1 pc.
Small flat anvil: 1 pc.
V-notch anvil: 1 pc.
Diamond cone penetrator: 1 pc
Diamond pyramid penetrator: 1 pc.
Φ1.588mm Tungsten carbide ball penetrator: 1 pc.
Φ2.5mm, Φ5mm Tungsten carbide ball penetrator: 1 pc. for each