200HVS-5TA / 10TA / 30TA / 50TA AUTO TURRET TOUCH SCREEN DIGITAL DISPLAY VICKERS HARDNESS TESTER
200HVS-5TA / 10TA / 30TA / 50TA
AUTO TURRET TOUCH SCREEN DIGITAL DISPLAY VICKERS HARDNESS TESTER
Feature & Use
  1. Automatic turret shifting between indenter and objective lens.
  2. Large 8” touch screen, direct visual display and interactive operating interface.
  3. High speed ARM processor, fast operation speed and extensive database storage.
  7. Convenient control system can automatically convert the unit of full hardness scales.
  12. CCD image measuring system is optional.
  14. Precision conforms to GB/T4340.2 ISO6507-2 and us ASTM E92.
Main Interface:
Technical Specifications:
Model
200HVS-5TA
200HVS-10TA
200HVS-30TA
200HVS-50TA
Test force
2.0, 3.0, 5.0kgf
3.0, 5.0, 10.0kgf
29.42, 49.03N)
49.03, 98.07N)
Conversion Scale
HRA, HRB, HRC, HRD, HRE, HRF, HV, HB,
HR15N, HR30N, HR45N, HR15T, HR30T, HR45T
Hardness
measuring range
5~2900HV
Measuring resolution
0.025µm
0.1µm
Hardness resolution
0.1HV
Max Height
of Specimen
200mm
Depth of throat
130mm
Carried standards
GBT4340.2, ISO6507-2, ASTM E92
Magnification
of eyepiece
10X
10X
Magnification
of objective lens
10X, 40X
10X, 20X
Total magnification
100X, 400X
100X, 200X
Data output
LCD digital display, wireless blue-tooth printer, RS232 and USB interface
Dwelling time
1~99s
Power supply
AC 220V or 110V, 50 or 60Hz
Overall Dimensions
620*330*650mm