DHV-1000DT TOUCH SCREEN Digital Micro Vickers Hardness Tester
  • Large touch screen digital displaying screen, menu-driven operation structure;
  • High speed blue tooth mini-printer, equips with RS-232 data port, suitable to connect to PC;
  • Suitable for match optional data processing software and CCD image measuring system;
  • Suitable for match knoop indenter to do knop hardness test;
  • Selectable and exchangeable among different hardness scales;
  • Machine accuracy is in line with GB/T4340.2, ISO6507-2 and American standard ASTM E384.
Model
DHV-1000DT
Testing Force
C
arried Standard
GB/T4340.2, ISO6507-2, ASTM E384
Exchange Scales
HRA,HRB,HRC,HRD,HRF,HV,HK,HBW,HR15N,HR30N,HR45N,HR15T,HR30T,HR45T
Testing Range
5~3000HV
F
orce Control Mode
(Automatic) Loading, Dwell, Unloading
Magnification of Microscope
400X(For Measurement), 100X(For Observation)
Dwell Time
0~60s
X-Y Testing Platform
Side:100*100mm Max. Moving Distance:25*25mm
Data Output
LCD Digital Display, outside blue tooth wireless mini printer and RS-232 port
Specimens Max. Height
90mm
Specimens Max. Depth
120mm